Bahar Yorgunluğu Nasıl Geçer?

Bahar yorgunluğu pek çok insanı olumsuz etkiliyor. Havaların ısınmaya başlamasıyla insanlar üzerinde yorgunluk ve halsizlik oluşmaya başlıyor. Yorgunluğun yanında uyku düzensizliği, iştah azalması, kas krampları, sinirli olma, üşengeçlik ve dikkatsizlik gibi daha birçok negatif durumlar insanlar üzerinde ağır basıyor. Bahar yorgunluğu belirtileri ortaya çıkmaya başladığı zaman insanların özel hayatını ve iş yaşamını olumsuz etkiliyor, hayat kalitesinde azalmalara sebep oluyor. Peki bahar yorgunluğunun sebep olduğu bu negatif durumlardan nasıl kurtulabiliriz?

İlk yapılması gereken şeylerden biri beslenme düzeninin ayarlanmasıdır. Bize enerji verecek yiyecekler tüketmeliyiz. Buna ilk olarak mevsim meyve ve sebzelerinden oluşan yiyecekler tüketerek başlamalıyız. Vücudun en fazla ihtiyacı olan maddelerden biri sudur. Bu nedenle bol bol su tüketilmesi gerekiyor. Susuz kalan vücutta metabolizma yavaşlar. Bundan dolayı günde en az 2 litre su içilmesi gerekiyor. Bolca C vitamini ve B vitamini tüketerek vücut dengemizi korumamız gerekiyor.

İyi bir uykunun her şeyin ilacı olduğu unutulmamalıdır. Bu yüzden dinlenme ve uyku için zaman ayırmalı, bu zamanı doğru kullanmalıyız. Ortalama günde 8 saat uyumalıyız. Aşırı kahve ve çay tüketmemeliyiz. Çünkü bunlar uyku düzenimizi bozan etkenlerdendir.

Bahar yorgunluğuna karşı alınacak en önemli tedbirlerden biri de spordur. Düzenli egzersizler yapmak vücut metabolizmasının hızlanmasını sağlar. Spor yaparak solunum sistemimizi düzene sokabiliriz. Yeteri miktarda oksijen tüketimi bahar yorgunluğunu hafifletebilir. Spor yaparken vücut çok fazla zorlanmamalıdır. Basit egzersizler, yürüyüş, koşu, yüzme ve bisiklet gibi egzersizleri bu dönemde tercih edebilirsiniz.