Bahar Yorgunluğunu Üstünüzden Atıp, Motivasyonunuzu Yüksek Tutmanın 10 Yolu

1) Hayat tarzınızda ufak değişiklikler yapın.

Sürekli aynı pozisyonda oturmak veya hareketsiz kalmak enerji seviyenizi düşük tutmanızı sağlar. Bu durumdan kurtulmak için belirli aralıklarda ufak egzersiz yaparak bu durumdan kurtulabilirsiniz. Hareketsizlik bir anlamda uyumaya yol açtığı için sürekli uyku hali sizi yorgun kılar. Bu yüzden çıkıp dolaşmak, vücudu dik şekilde tutmak size çok fazla enerji harcatır. Ayrıca sabahları kalkar kalkmaz bir müzik ve ılık duş alırsanız hormonlarınız harekete geçer ve kendinizi yorgun hissetmezsiniz.


2) Hastalık ve alerjilere karşı önleminizi alın.

Havaların bir soğuk bir sıcak olduğu bahar aylarında ülkemiz de bu durumdan oldukça müzdarip. Grip ve soğuk algınlıklar sıkça görülmeye başlandığı için kendinize dikkat etmeniz oldukça önemlidir. Bunun için bağıkşıklık sisteminizi güçlendirecek doğal vitaminler tüketmeniz işinize yarayacaktır. Bol bol c vitamini işinizi görür. Ayrıca çok fazla sıcakta ve çok fazla soğukta durmak bir anda sıcaktan soğuğa veya soğuk bir ortamdan sıcak bir ortama ani geçişler yapmak sizin bağışıklık sisteminizi zedeleyecektir. Sıcak ortamdan soğuk ortama geçerken terli olmamaya dikkat etmelisiniz. En önemli nokta budur.


3) Giydiklerinizin ruh halinize etkisini unutmayın.

Giyim konusu ne kadar kadınları ilgilendirse de mevsim şartlarına uygun giyinmekte fayda vardır. Sizi çok fazla terletecek kıyafetlerden kaçının. Pamuklu ve vücudun nefes almasını sağlayacak kıyafetler giymek sizi dinç tutacaktır. Ayrıca giydikleriniz sizin özgüveninizi arttırır.


4) Bahar havası alın.

Kapalı alanlar her zaman tehlikelidir. Kapalı ve kalabalık alanlarda çok fazla zaman geçirmek zorundaysanız belirli aralıklar ile nefes alabileceğiniz açık havaya çıkın. Sabah ve akşamları uyanırken veya uyurken odanızı havalandırmanız sizi daha dinç tutar. Taze oksijen yaşam alanınıza temiz bir uyku sağlar.


5) Yeme-içme düzeninizde değişikliklere gidin.

Sabahları kahve, yağlı yiyecekler veya hamur işi yiyecekler yerine taze sebze ve meyve tüketmeniz çok önemlidir. Geceleri yatmadan önce tüketilen yağlı besinler sağlıklı bir uyku almanızı önler. Ayrıca fazla kilolarla başa çıkamaz hale getirir. Düşük kalorili besinler ve sık sık öğünlerle beslenmek sizi daha dinç tutar. Ayrıca omega-3 tüketimi sizi birçok sağlık problemlerinden koruduğu gibi depresyon belirtilerini de hafifletir.


6) Vücudunuzun ihtiyacı kadar uyuyun.

Uyku konusuna gelince, yetişkin bir bireyin günlük uyku ihtiyacı 7-8 saattir. Kendinize düzenli bir uyku saati belirleyip günde 8 saatten fazla uyumazsanız yine dinç bir şekilde günü idare edebilirsiniz.


7) Daha aktif olun.


Günlük olarak spor yapmanın ne kadar dinç ve aktif olmanızı sağlayacağını tahmin edemezsiniz. Günde 30-40 dakika spor yapmak, otobüsten 2 durak önce inmek, yürümeyi alışkanlık haline getirmek gibi günlük olaylardan faydalanmak sizin için yeterli olabilir.


8) Sevdiğiniz küçük şeyleri yapın.

Arkadaşlarınızla vakit geçirmek, kötü olduğunuz veya yorgun olduğunuz durumlarda size keyif almanızı sağlayacak bir ortam yaratabilir. Eğer iletişime geçmek için çaba sarfederseniz, insanlar da bir süre sonra sizinle iletişime geçmek için çaba gösterir duruma gelecektir. Arkadaşlarınızla beraber sinema, kafe gibi standart yerlere gitmekten çok ufak bir tatil yapmak farklı bir şeyler yapmak size daha iyi gelebilir. Kısacası sosyalleşin!


9) Düşünce yapınızı değiştirin.

Sürekli etrafta gözüken mutlu insanları görüp ben niye böyleyim? Ben neden mutlu olamıyorum diye düşünmek yerine başınıza gelen bu olayların mutlaka geçeceğini düşünmek sizi daha motive bir şekilde hayata bağlar. Bir olayı bir gün sonra düşünüp sizi ne kadar üzeceğini bir de bir ay sonra düşünüp ne kadar üzeceğini düşünün ve unutun! Bu kadar basit. Eğer bir sene de geçse o olaya üzülecekseniz bu gerçekten büyük bir derttir. Dertlerin en büyüğü ise ölümdür. Maalesef ona bir çare bulamıyoruz. Bir sonra sonra unutulmayacak bir şey yok şu hayatta.


10) Kendi To Do listenizi yapın.

Bir liste yapmak, hayatınızı planlamak gerçekten çok motive edici eylemlerdendir. Yapılacak işleri yaptıktan sonra üzerini çizmek size ufak ufak keyif verecek bir eylem haline gelecek. Ders çalış, spor yap, okula git gibi ufak tefek listeler yapmanın kimseye bir zararı olmaz değil mi?