Bilimsel Veriler İle Birlikte Sosyal Medyanın Zararları

Sosyal medya kullanımı oldukça yaygın vaziyette. Peki iletişimi kolaylaştıran sosyal medyanın zararlarını bilimsel veriler ile birlikte bir inceleyim.

2014 yılında Avusturya’da yapılan araştırma sonucunda 20 dakika sosyal medya kullanan insanların 20 dakika internet kullanan insanlardan daha mutsuz olduğu tespit edildi. Bunun nedeni ise sosyal medya kullanan insanların zamanını boşa harcadıklarını bilmeleri olduğu tahmin edildi.

Bilgisayar ve insan davranışları adlı dergide yayınlanan makalede 7 ve üzeri sosyal medya platformu kullanan insanlar 2 ya da daha az sosyal medya platformu kullanan insanlardan 3 kat daha endişe bozukluğu semptomları gösterdiği belirlendi.

Bir bbc haberine göre öğrencilerde bulunan depresyon, mutsuzluk, kendini değersiz hissetme vb. hallerinin kaynağının internet kullanımı miktarı arttıkça bu belirtilerin şiddetlendiği tespit edildi.

2016 yılında 1700 kişi üzerinde yapılan araştırmada sosyal medya kullanan kişilerde depresyon ve endişe bozukluğu kullanmayanlara oranla 3 kat daha fazla olduğu tespit edildi.

Trent Üniversitesinde 43 bilimsel çalışma sonucu analiz edilerek yapılan araştırmaya göre, yoğun sosyal medya kullanımı ilişki bozukluğuna, akademik başarısızlığa ve gerçek hayattan kopmaya neden olduğu tespit edildi.

İsviçre’de 1000 kullanıcı ile yapılan bir çalışmada, çalışmaya katılan kadın kullanıcıların mutsuz ve güvensiz hissetmelerinin sebebinin sosyal medyadaki gönderilerin hep ”en mutlu ve en güzel hallerini paylaşmaları” olduğu tespit edildi.

2013 yılında yaklaşık 80 kullanıcı ile yapılan uzun süreli bir deneyde belirli sorular doğrultusunda sosyal medya kullanım süresi arttıkça yaşamdan alınan zevkin azaldığı ortaya çıktı.

2016 yılında yapılan bir araştırmaya göre son 10 yılda yapılan estetik ameliyat sayısının %20 artış göstermesinin nedeninin selfie trendi olduğu iddia edilmektedir.

2017’de İngiltere’de ulusal ölçekte yapılan bir araştırmada sosyal medya bağımlılığı gösteren kişilerin çoğunlukla genç bekar kadınlar olduğu tespit edildi. ayrıca bu kişilerin düşük eğitimli, düşük gelirli ve özgüvensiz insanlar olduğu da tespit edildi.
bazı insanlarda bağımlılık öyle boyutlara geldi ki, Amerika’da 2014 yılında facebook bağımlısı bir hırsız soyduğu evde dayanamayıp facebook’a girdiği için polis tarafından yakalandı. 

Bir bilim dergisinde yayınlanan bir makaleye göre hareketsiz yaşamın sigaradan daha zararlı olduğu açıklandı. Yani sosyal medya kullanımı sadece ruhsal açıdan değil fiziksel açıdan da zararları var.

Ayrıca 2018 yılı ekim itibarıyla, 2011-2017 yılı arasında 259 kişi selfie çekerken hayatını kaybetmiştir.

Amerika’da yayınlanan habere göre 2011 yılındaki boşanma dosyalarının her üçünün birisinde facebook kelimesi geçmektedir.