Bill Gates: İneklerin Çıkardığı Gazlar, Dünyanın En Büyük Sorunlarından Biri

Microsoft’un kurucusu Bill Gates, küresel ısınmadaki payları nedeniyle, ineklerin çıkardığı gazların dünyanın en önemli sorunlarından biri olduğunu söyledi.

Gates, inekler geğirirken ve gaz çıkarırken ciddi oranda metan gazı yaydıklarını, yayılan bu metan gazı karbondioksite göre 23 kat daha kuvvetli olduğundan küresel ısınma için çok tehlikeli bir gaz olduğunu belirtti.

BBC’nin haberine göre Gates, “Bir gün ineklerin bağırsak hareketleri hakkında konuşacağım hiç aklıma gelmezdi. İnekler, bakterilerin metan gazı biriktirmesine neden oluyor ve sıra dışı mideleri var” diye konuştu. Hayvan yemlerinin değiştirilmesi için çaba harcanması gerektiğini söyledi.

Dünyada milyarlarca büyükbaş ve küçükbaş hayvanın olduğu ve bunların metan dahil onlarca kirletici gaz yaydığı biliniyor. Amonyak salınımın üçte ikisinden de inekler sorumlu tutuluyor. İnekler günde ortalama 100 litre ile 200 litre arasında metan gazı çıkarabiliyor. Bunun 500 litreye kadar çıkabileceğini öngörülüyor. Böyle bir durumda bir inek bir arabayla eşit oranda metan gazı yayabiliyor. Yani hayvanların gaz çıkarması ve dışkıları küresel ısınmanın etkisini ciddi oranda arttırıyor. Şimdiye kadar bu durum hafife alınmış olsa da bundan sonra bu konu üzerinde ciddi çalışmalar yapılacaktır.

Metan Gazı Nedir ?

Normal sıcaklık ve basınçta gaz halinde bulunan metan, kokusuzdur. Doğal gazın bir bileşenidir ve önemli bir yakıttır. Küresel ısınmaya neden olan sera gazlarından biridir. Metan gazı başka kimyasallarla karıştığında patlayıcı olabilir. Elektrik enerjisi elde edilmesinde de kullanılmaktadır.