İçeriğe geç

Bir Gecede Nasıl Kilo Verilir?

Bir gecede nasıl kilo verilir? Vücudunuz gece boyunca kilo verir fakat verilen kilonun çoğu sudur. Eğer çok iyi uyursanız gece boyunca 500 gram ila 1 kilo vermeniz mümkün. ”Bir Gecede Nasıl Kilo Verilir?” sorusunun cevabını tam olarak veremesek de size bu konuda oldukça faydalı olacak yazımızı kaleme alacağız. Eğer yazımızı okuyup bazı püf noktaları uygularsanız gerçekten sağlıklı ve hızlı bir şekilde kilo verebilirsiniz.

Bir gecede nasıl kilo verilir? Güne kafeinle başlamak..

Güne kafeinle başlamak sindirime yardımcı olur

Çay ülkemizde oldukça fazla tüketilen bir içecek. Güne çay veya kahve gibi doğal idrar söktürücü ile başlamak sizin bağırsak kaslarınızın çalışmasını ve metabolizmanızı hızlandırmanızı sağlar. Böylece bu kasların çalışması vücuttaki atık maddelerin ve suyun atılmasını hızlandırır. Sabah ya da gün içinde özellikle Türk kahvesi ya da normal kahve içmeniz sizin daha az şişkinlik hissetmenize yardım edecektir.

Sabah erken vakitte sağlıklı bir ara öğün yemek

Atıştırmayı seviyorsanız, öğün aralarında bir şeyler yemeyi seviyorsanız bunları yine yapın fakat şekerli ya da yağlı atıştırmalıklar yemek yerine daha sağlıklı şeyler yemeyi tercih etmelisiniz. Örneğin canınız tatlı çekiyorsa bir elma yiyebilirsiniz ya da yoğurt meyve karışımını tarçınla süsleyip şeker ihtiyacınızı karşılayıp vücudunuzu kandırabilirsiniz. Hafif tok tutacak yiyecekleri tercih edin çünkü abartıya gerek yoktur. Fazla aşırıya kaçmadan yiyin. Ara öğünler ara öğün olarak kalsın. Eğer öğle yemeğine kadar ara öğün yemez isen öğle yemeğinde fazla kaçırabilirsin. Öğle yemeğinde fazla yememek için kuşluk vakti dediğimiz kahvaltı sonrası vakitte güzel bir ara öğün yiyebilirsin.

Sağlıklı atıştırmalıklardan tekrar bahsedecek olursak bir meyve, meyveli yoğurt, yulaf ezmesi… gibi.

Yarım saatlik bir kardiyo yapmak işin tuzu biberi

Spor yapmak sizi zinde tutacağı gibi günde yarım saatlik bir kardiyo yapmak vücudunuza birçok açıdan faydalı olacaktır. Bazen normal hayatta fazla stresli olabiliriz. Bu stres bize aşırı yemek olarak geri dönebilir. Bu geri dönüşün güzel bir gidişi olması için kardiyo yapmak şart. Çünkü vücut gerektiğinden fazla su tutabilir veya yağ depolayabilir. Kardiyo yapmak vücuttan fazla suyu ve toksinleri atmak için birebir yoldur. Egzersiz yapmak metabolizmayı hızlandırır. Metabolizma hızlanınca daha fazla yağ yakılır. Böylece vücut daha fazla su tutmaz ve yağ depolamaz. Her gün yaklaşık yarım saat yürümek, bisiklet sürmek, koşmak, yüzmek yeterli olacaktır. Uykudan 3-4 saat önce yapılan spor yağ yakımına oldukça katkıda bulunacaktır.

Bir gecede nasıl kilo verilir? Stres yapmak kilo vermenize zarar verir.

Stresli olduğunuzda vücut kortizol hormonu salgılar. Bu hormon fazladan yağ ve su depolanmasına sebep olur. Eğer stres yapıyorsanız fazladan yağ ve su depolamış olursunuz ve kilo vermeniz zorlaşır. Stres seviyesini azaltıp vücuttaki kortizol seviyesini düşürmek kilo vermenize yardımcı olur. Egzersiz yapmak, rahatlatıcı bir oyun oynamak, sevdiğin müzikleri dinlemek, yürüyüş yapmak, rahat bir duş almak, masaj yaptırmak stresinizi düşürmeye yardımcı olabilir.

Gece geç yemek yemek kiloların dostudur…

Yemek yedikten bir süre sonra midenin yemeği sindirmesi gerekir. Sindirim sürecinde şişkinlik yaşanmaması için gece geç yemek yemek size problem yaratacaktır. Sonuç olarak, uyurken mideyi çalıştırmak kilo verme konusunda size zorluk çıkartacaktır. Şişkinlik olmaması için akşam yemeğini en birkaç saat önce ye. Böylece kilo vermek daha kolay olacaktır.

Tuzlu banyo yapmak

Epsom tuzu doğal bir mineralli tuzdur. Bir küvetin içini epsom tuzu ile doldurup banyonun içinde 15 dakika boyunca beklemek vücudundaki şişkinliğe yol açan toksinleri yok eder. Böylece kilo verme hedefinize daha çabuk ulaşırsınız.

Epsom tuzunun sayılabilecek bazı faydaları:

  • Stresi alarak vücudu rahatlatır. İçeriğindeki minerallerin cilt tarafından kolayca emilmesi sayesinde vücuttaki serotonin salgısı artarak vücudun rahatlamasını sağlar. Ek olarak ATP üretimini artırdığından enerji düzeyinin de artmasını sağlar. Kas ve sinir sisteminin doğru çalışmasını sağlar.
  • Ağrıları azaltır. Kaslar için faydalı olan estom tuzu aynı zamanda astıma, iltihaplara, migren ve baş ağrılarına iyi gelir.
  • Vücuttaki magnezyum ve sülfat mineral değerlerinin korunmasını sağlayarak insülinin artmasını sağlar ve böylece diyabet hastaları için faydalıdır.
  • İçeriğindeki sülfat ile toksinlerin ve ağır metallerin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Bununla beraber kas ağrılarına iyi gelir.
  • Ayak ağrılarına iyi gelir ve ayak kokusunu giderir, cildin yumuşamasını sağlar.
  • Kan dolaşımını iyileştirir ve damar sağlığına iyi gelir, kalp hastalığı geçirme riskini düşürür.
  • Oral olarak alınması durumunda bağırsaklardaki suyu artırarak kabızlığa iyi gelir.
  • Saç ve cilt bakımında kullanılabilir. Saçların hacim kazanması, siyah noktaların azalması için kulanılabilir. Bunun dışında deri döküntüleri ve ciltteki yaralar için de epsom tuzu faydalıdır.

Uyumadan önce yeşil çay içmek ve rahat bir uyku ortamı

Yeşil çay, metabolizmanızı harekete geçirir. Gece boyunca rahat bir yağ yakımı gerçekleştirir. Gece boyunca su ve karbon ağırlığından kaybetmek için uyuyor olmanız gerekir. Hızlı bir şekilde uykuya dalmanız ve deliksiz uyumak istiyorsanız rahat bir uyku ortamı hazırlamanız gerek. Soğuk bir odada uyuyorsanız vücudunuz sizi ısıtmak zorunda kalacak ve yağ depolarınızı yakmak zorunda kalacaktır. Soğuk bir ortamda uyursanız daha fazla yağ yakarsınız.

Fazla ışık ve yeterince uyumak

Gece boyunca güzel bir uyku uyumak istiyorsanız güneşlikleri çekin, gece lambalarını kaldırın. Işık saçan her şeyi yok edin. Televizyon, bilgisayar, tablet, telefon ışığı gibi şeyler sizin uyku kalitenizi etkiler.

Uyurken verilen nefesle 900 gram kadar su ve karbon kaybedilir. Ortalama bir yetişkinin günde 7.5 saat kadar uyuması gerekir. 7 veya 8 saat uyumak için programınızı ayarlayın. Eğer ciddi bir uyku problemin varsa 7-8 saat uyursan kilo vermenin oldukça kolay olduğunu göreceksin.

Su içmenin önemi

Günde ortalama 3-2.2 litre su içmeniz gerekir. Vücudun susuz kalınca su tutma ihtimali artar. Böylece su içerseniz vücudunuz su tutmaz ve rahat bir şekilde kilo verebilirsiniz.

Bir erkek ortalama 3 litre su içmesi gerekir. Kadın ise 2-2.5 litre içmesi gerekir.

Tuzdan ve şekerden uzak dur


Beslenmede tuz oranı yüksek olduğunda vücudun su tutar. Fazla su, şişkinliğe yol açar ve bel ölçülerinizin artmasına sebep olur. Bu yüzden tuzlu yiyeceklerden uzak durun. Yiyeceklere tuz atmaktan kaçının. Konserve yiyecekler, işlenmiş etler, donmuş yemeklerden uzak durmaya çalışın.

Tuzlu yiyeceklerden uzak durduğunuz gibi şekerlerden de kesinlikle uzak durun. Şeker miktarı yüksek yiyecekler yemek vücudun yağ deposunu arttırır. Örneğin tatlılar, meyve suları, meşrubatlar, alkollü içecekler.

Karbonhidrat miktarının azalması ve proteinli yiyecekler

Yediğiniz her bir gram karbonhidrat için vücudunuz yaklaşık 4 gram su tutar. Sindirim tamamlanınca ise vücut, karbonhidratları şeker ve yağ olarak depoladığı için karbonhidratlardan uzak durmanız gerekir. Karbonhidrat alımını azaltırsanız vücudun depoladığı yağ ve şekeri azaltırsınız.

Kilo vermeye çalışırken şekerli atıştırmalıkların ya da bol karbonhidratlı öğünlerin yerine, protein, lif ve potasyum bakımından zengin şeyler ye.

  • Etler ve baklagiller gibi protein bakımından zengin besinler kas inşasını destekler ve metabolizma hızını arttırır.
  • Yeşil yapraklı sebzeler ve tam tahıllar gibi yüksek lif içeren besinler ve muz ve fıstık ezmesi gibi potasyumu yüksek besinler vücudunun yağ yakmasına ve fazla suyu atmasına yardım eder.

Daha fazlası için Farklı Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir