Çinli Bilim İnsanları Maymunlara İnsan Beyni Geni Nakletti

Çinli bilim insanlarının yaptığı gen deneylerinin ardı arkası kesilmiyor. Bu sefer de maymunlara insan beyni geni naklederek ahlak tartışmalarını da beraberinde getirdiler.

Bilim dünyasının ilerlediği çağımızda, gen üzerinde yapılan deneyleri oldukça ilginç bir hale getiriyor. Çinli bilim insanlarının yaptıkları deney makak maymunlarına insan beyni geni naklederek daha zeki hale getirmek. Yapılan açıklamada ise makak maymunlarının hafızalarının daha kuvvetli olduğu, deneyin ise nereye kadar devam edeceği bilim dünyasında tartışmalara neden oldu.

Çinli bilim insanlarının MCPH1 genini makak maymunlarına naklederek maymun beyninin insan beynine benzer bir gelişim gösterdiği belirtiliyor. Yani sıradan maymunlara göre daha gelişmiş ve kısa süreli tepki verebilen bir hafızaya sahip olmuşlardır.

China Daily sitesine göre makak maymunlarının beyni insan beyni gibi gelişmiş ve kısa süreli hafızaya sahip olmuşlar.

Genetik bilimci James Sikela yaptığı açıklamada şöyle tepki göstermiştir:
“İnsan genlerinin beyin evrimine olan etkilerini incelerken genetiği değiştirilmiş maymunları kullanmak hiç uygun değil. Karşı karşıya kaldığımız durum tam anlamıyla kaygan bir zemin üzerinde duruyor.”

Bilim insanları ayrıca hayvan hayatının değersizleştiğini açıklamıştır. Böyle giderse ipin ucunu iyiden iyiye kaçabileceği belirtilmiş.