İçeriğe geç

Evde Saç Kesimi Nasıl Olur?

Evde saç kesimi nasıl olur? Korona dolayısıyla berberlerin kapalı olacağını varsayarak bu yazımızı kaleme alıyoruz. Ayrıca kendi bakımını kendisi yapan erkekler için saç kesimini evde halledebilen erkekler de olabilir. Bunun için ”evde saç kesimi nasıl olur?” adlı yazımızı kaleme almaya karar verdik. Evde kendi saçını kendisi kesen erkekler biraz el alışkanlığıyla ve doğru aletlerle evde kendi saçını kendisi kesebilir.

ön hazırlık olarak saçını kesmeden yıka

Eğer saçın temiz ise, daha kolay ve daha rahat bir şekilde kesilir. Saçını normal bir şampuanla veya sabunla yıkayıp durular isen rahat bir saç kesimi yapmış olursun.

Evde saç kesimi nasıl olur?

Saçların düz değil ise fırçayla veya tarakla saçlarını iyice tara. Saçlarını taraman saçını düzleştirecek ve daha kolay, temiz ve düzgün bir saç kesimi elde edersin. Ayrıca tararken saçın kurursa spreyle su sıkıp ıslatman daha iyi olacaktır. Saçın sürekli düğümleniyorsa düzleştirici bir ürün kullanman daha yararlı olur.

Saçından çok fazla su damlıyorsa saç kesiminde iyi bir seçenek olmaz. Çünkü saç nemliyken kesilir. Saç çok ıslak ise hafifçe kurulaman senin yararına olacaktır.

evde traş olmak

Bu koşulları tamamladığında ise saçını kesebilecek rahat bir yer bul. Çünkü elin alışık değilse saçını kesmek biraz vaktini alabilir. Gerektiğinde oturursun veya ortalığı kıl, yün yaparsın. O yüzden ortalığı kirletmeden kesim yapabileceğin bir yer seç. Hak vereceksiniz en iyi saç kesim yeri banyodaki aynanın karşısıdır.

İkinci bir ayna bulup aynanın karşısına geç. İkinci aynayı kafanın arkasını görmen için ayarlaman gerekiyor. Böylece enseni ve kafanın arkasını da rahatça kesebilirsin.

Saçlarını bölümlere ayırarak kesim yapmak işinizi daha da kolaylaştıracaktır. Saçını kaşının üzerinden geriye tarayarak bir çizgi oluştur, sonra bu hatla kulağın arasında kalan kısmı aşağı doğru tara. Başının diğer tarafı için de aynısını yap. Ayrıca saçını doğal ayrım çizgisine bağlı kalarak ayırmaya çalış.

Arkaları ve yanları makineyle kes

Eğer saç kesiminde acemi biriysen veya basit bir saç kesimi olsun istiyorsan arkaları ve yanları anlamada makinenin üstüne yoktur. Makineye takılan ve saçın hangi uzunlukta kestiğini belirleyen başlıklardan düşük ayarlı olanı seç ki yavaş yavaş el yordamıyla güzel bir kesim elde edebilesin.

Eğer saçın çıkış yönünün tersine kesim yaparsan daha düzgün bir kesim elde edersin. Eğer varsa kulak üstü ve kenarlarını kesmek için özel başlık kullanabilirsin. Özetle makine ile daha rahat bir kesim elde edebilirsin.

Başının arka tarafına geçince tıpkı yanlara yaptığın gibi aşağıdan başlayıp yukarı doğru kes. Düzgün kesildiğinden emin olmak için arkaya mutlaka bir ayna koy ya da arkadaşından aynayı tutması için yardım iste. Saçının yanlarını da arkasını da makinenin aynı numaralı başlığını kullanmaya dikkat et.

Başının arka ve yan kısımlarını keserken başının üst yarısına yaklaşırken makineyi hafifçe kaldırman sayesinde başında belirgin bir çizgi oluşmamasını sağlar. Böylece saç kesimin gayet düzgün olur. Makine ile saçını keserken yavaş yavaş ilerle.

Makasla üstleri kısalt

Başının üst kısmına gelecek olursak, üstleri keserken makas kullanman senin yararına olacaktır. Makine yerine saç makası kullanırsan saçını daha hassas bir biçimde kesebilirsin. Ayrıca saçın daha hacimli bir şekilde görünür. Saç makasını internet üzerinden veya saç ürünleri satan mağazalardan satın alabilirsin. Saçını ev makası ile kesersen saç kesiminde hata yapma olasılığın artar ve saçın düzgün görünmez.

Berbere gittiğimizde hep görmüşüzdür. Berber saçını parmaklarının arasına alır ve küçük bölümler halinde keser. Üst kısımlar için aynı şekilde parmaklarımızla alıp küçük bölümler halinde yavaş ve dikkatlice kesebiliriz. Bunu yaptığımızda saçımızın üst kısımları daha düzgün görünür.

Saçınızın üst kısmını keserken dikkatli olmanız gerekir genelde burada yapılan hatalar geri dönüşü olmayan hatalardır saçınız kötü durabilir.

Kaküllerin varsa saç makasıyla kesmeniz gerek. Bu kısımları, saçın kesmek istediğin kadarı taraktan dışarı çıkacak biçimde tara ve makasla kısaltarak kes.

kakül kesimi

Son Rötuşları Yap

Favorilerini istediğin uzunluğa getirip tıraş bıçağıyla düzeltebilirsin. Uzun bırakacaksan kulak memesinin ucuyla aynı hizadan kes. Eğer kısa olsun istiyorsan elmacık kemiğinin hemen altındaki çukurun hizasından kesebilirsin. Kısaltınca parmağını üzerinden gezdirip favorilerin düzgün olup olmadığına bakabilirsin.

Enseyi makine ile kesebilirsin. Yatay bir çizgiyle ense hatlarını belirleyip ense köküne kadar kesebilirsin. El aynasıyla ya da arkaya koyduğunuz ayna ile ensenin eşit olup olmadığına bakabilirsiniz.

Saçına kestikten hemen sonra şekil verebilirsin. Böylece kesimden memnun kalmadıysan tekrar üzerinden geçebilirsin veya berbere gitme hakkını kullanabilirsin. (Korona virüs olmadığı zaman tabi)

İpuçları

 • Saçını kesmeden önce eski bir tişört giy ya da örtü ser ki saçlar yere dökülmesin.
 • Saçını lavabonun önünde kesiyorsan saçlar içine gitmesin diye lavabonun giderini kapat.
 • Hata yapmaktan çekiniyorsan, ulaşması zor noktaları yapamam diyorsan saçını tanıdığın birine kestir.

Uyarılar

 • Kendi yaptığın ilk birkaç saç tıraşında, saçını normalde berbere kestireceğin kadar kısaltma. Böylece, olur da bir hata yaparsan saçını sıfıra vurmak gerekmeden de düzeltebilirsin.
 • Saçını keserken hata yaparsan dünyanın sonu değil; her zaman bir berbere ya da kuaföre gidebilirsin. Berber zararı gözden geçirdikten sonra yeni, temiz bir modelle saçını kurtarabilir.

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Ayna
 • Şampuan
 • Saç kremi
 • Havlu
 • Saç kesme makinesi
 • Saç makası
 • Dolaşık saç açıcı (isteğe bağlı)

Daha fazlası için Farklı Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir