İçeriğe geç

Evde Yemek Yapıp Satmak

Çalışan kadınların sayısı giderek artsa da ev hanımlarındaki fazlalık yeni bir sermayeye dönüşme aşamasında. Ev bütçesine katkıda bulunmak isteyen ev hanımları yemek yapıp satmaya başladı. Boş zamanını değerlendiren ev hanımları kendi yemeklerini yapıp satıyor. İşin içine sosyal medya siteleri ve sosyal çevrenin de girmesiyle birlikte geniş kitleye ulaşan ev hanımları ciddi bir gelir elde ediyor.

Yapılan anlaşmaya göre evde yemek yapan ev hanımlarının malzemeleri ve masrafları karşılanıyor. Bununla birlikte malzeme fiyatı ödemeyen ev hanımları oldukça iyi bir kar elde ediyor.

Evde Yemek Yapıp Satmadan Önce Bilinmesi Gereken Detaylar

Genelde eli mutfak işine yatkın olan ev hanımları yeterli büyüklükte mutfak ve yeterli malzemelerin olmasıyla birlikte başka bir masrafa ihtiyaç duymuyor. Bunun haricinde önemli olan detaylar ise kaç kişilik yemek yapılacağı, nasıl türde yemekler yapılacağı ve neresi için yemek yapılacağına dikkat etmek önemli oluyor.

Kendi evinizde yemek yapmak için alınması gereken ekipmanları daha önceden almak işlerin düzene girmesini kolaylaştırıyor. Bu yüzden ekipman ve gerekli malzemelerin daha önceden hazırlanması işleri daha da kolaylaştırabilir. Yemek satmaya başlamadan önce bir pazar değerlendirmesi yapmak çok önemli olabilir. Çünkü ilk başta beklediğiniz kadar müşteriye ulaşamayabilirsiniz. Daha önceden konuşulan müşteriler ve eş dost tavsiyesi ile birlikte daha çok müşteri kazanabilirsiniz. Verilecek reklamlar, el ilanları sizin çevrenizi genişletebilir. İnsanlar ihtiyaç duyduğunda size kolaylıkla ulaşabilir. İlk başta küçük kafeler ile anlaşılabilir hangi tür yemeklere ihtiyaç duyduklarını sorabilirsiniz. Bu detayları görmezden gelmezseniz işinizi düzene sokup çok rahat çalışabilirsiniz.

Genellikler sosyal medya üzerinden yemek satma faaliyetlerini yürüten ev hanımları oldukça geniş kitlelere ulaşmaya başladı. Instagram üzerinden yaptıkları ücretsiz paylaşımlar ile kendi mesleklerini duyuruyor. Fısıltı gazetesi ile birlikte çok rahat müşteri kitlesini arttırabiliyor. Yapılan güzel yemeklerin fotoğraflarını instagrama yükleyen ev hanımları size nasıl sipariş verileceği hakkında bilgi veriyor. Böylece müşterilerle iletişime geçen ev hanımları kendi menüsünü oluşturup alternatif sunumlar yapabiliyor.

Eğer eliniz sarma, mantı, içli köfte gibi yapımı zor fakat beğenilen yemekleri müşterilere ulaştıran kişiler kısa zaman içerisinde geniş ve düzenli bir müşteri kitlesi oluşturabiliyor. Bazı kafeler ise sadece ev yapımı yemekleri satın alıyor. Bu yüzden ev hanımlarına çok fazla iş düşebiliyor. Özellikle börek, tatlı yapabilen ve bu işin ehli olmuş ev hanımları oldukça yüksek gelir elde edebiliyor.

Evde Yemek Yapıp Satmak İçin Gerekli Belgeler?

Bu alanda çalışmak isteyen ev hanımları için hazırlanmış bir belge henüz bulunmamaktadır. Ev hanımları kendi imkanları ile sağlık ve hijyen kurallarına uygun çalışırsa daha çok tercih edilebiliyor.

Mutfağın temiz tutulması, profesyonel bir aşçı gibi çalışmak ve sağlık kurallarına uymak yeterli olabiliyor.

Esnaf Muafiyet Belgesi Nedir?

Evde para kazanan kişiler veya aile bütçesine katkıda bulunanlar için esnaf muafiyet belgesi yeterli oluyor. Böylece hem sigortalı sayılıyor hem de vergi vermeden esnaf olabiliyorlar. 24 günlük prim ödeyip 30 gün üzerinden emekli olabiliyorlar. Evde yiyecek, giyecek, süs eşyası ve benzeri ürün satan pek çok ev kadınına yarar sağlıyor. Motorlu taşıt kullanmak şartıyla bir işyeri açmadan ticaret yapılabiliyor. Esnaf muafiyet belgesi almak için herhangi bir bedel ödenmesi gerekmiyor. Yalnızca 3 yılda bir yenilenmesi gerekiyor. Bu belgeyi alan kişiler sigortalı sayılıyor.

Evde Yemek Yapıp Satarak Kaç Para Kazanılır?

Kendi evinde yemek yapıp satan kişiler 1000 veya üzerinde kazanç sağlıyor. Bu kendi performansınıza göre değişebiliyor. Yaptığınız yemekleri tek bir yere vermek yerine reklamlar ile büyütürseniz çok daha fazla kazanabilirsiniz. Yaptığınız iş arttıkça maliyet azalıp kar artıyor. Ben bu işi yaparım. Mutfak işi tam benlik diyorsanız evde yemek yapıp satabilirsiniz. Yeni bir sektör haline gelen bu sistem çok büyük kazançlar sağlayabiliyor.


7 Yorum

 1. Seda Nur Seda Nur

  Merhaba adapazarı Sakarya da ikamet ediyorum 5 senelik ev hanimiyim her yemeği yaparım ve çevremden olumlu yanıt alıyorum ama bunu ticarete döküp parada kazanmak istiyorum yardımcı olursanız çok sevinirim

 2. Burcu Burcu

  Merhabalar İzmir konakta ikamet etmekteyim hamur işi kek poğaça kurabiye ayrıca soguk mezeler ve yanı sıra çorba sulu yemek konusunda gayet başarılıyım ve evden bu iş için tekliflere açığım teşekkürler.

 3. Shoira Shoira

  Özbek pilavı özbek mantisi yapıp satmak istiyorum

 4. Tugba celik Tugba celik

  Merhaba istabulda ikamet ediyorum 7 aylik evliyim elimin lezzetine guveniyorum icli kofte sarma sutlu tatli gozleme ev baklavasi elimden gelir tekliflerinizi bekliyorum tesekkurler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir