Evlenenlere Devletten Destek

Evlenen gençlere çeyiz hesabı ile belirli tutarlarda hibe destek yapılıyor.

Ekonomik koşullar dolayısıyla zor zamanlar geçiriyoruz. Her şey masraf. Bugün bir evlilik gerçekten çok maliyetli olabiliyor. Evlilik sayısı artınca da devlet bu konuya el attı ve gençlere hibe olarak destek sağladı.

Eğer devletten evlilik için hibe almak istiyorsanız haberimizi okuyabilirsiniz.

Devlet tarafından verilen bu desteğin mantığı şu şekilde. Öncelikle vatandaşlar bir çeyiz hesabı açıyorlar. Bu hesapta belirli miktarda ve belirli sürede para biriktirip, biriktirdikleri para miktarı ve süresi kadar devletten yardım alıyorlar. Yani neredeyse biriktirdiğiniz kadar hibe alabiliyorsunuz.

Tabi ki de belirli başvuru koşulları mevcut. Evlilik hibesi almak için ilk koşul yaş oluyor. Evlilik hazırlığı yapan vatandaşların 18 yaşından büyük 27 yaşından da küçük olmaları gerekiyor. Ayrıca çeyiz hesabının 24 yaşından önce açılmış olması isteniyor.

Yani 24 yaşından sonra çeyiz hesabı açamazsınız.

Peki Parayı Ne Zaman Ve Ne Kadar Alıyoruz?

Çeyiz hesabını açtıktan sonra istediğiniz gibi para çekemiyorsunuz. Birikim yaparken belli koşullar çerçevesinde bir dönem en fazla iki defa çekim yapılabiliyor. Çekim hakkının kullanılması durumunda çeyiz hesabında kalan bakiye, çeyiz hesabının açılış tarihinden itibaren yatırılması gereken asgari tutarların toplamından az olmaması gerekiyor.

Başvuru koşullarınız uygunsa, hesapta para birikmeye başlıyor. Hesapta düzenli olarak 36 ay ile 47 ay arasında para biriktiren vatandaşlara %20 hibe veriliyor. Bunun için asgari tutar 6500 TL.

48 ile 59 ay para biriktirenler ise %22 destek sağlanıyor ve maksimum 7500 TL hibe alınabiliyor.

Çeyiz hesabında 60 ay ve üzeri para biriktirme sürecine imza atan vatandaşlar ise %25 oranında hibe alıyor ve destek tutarı 9000 TL oluyor.