FİAT ve RENAULT Birleşiyor!

Fiat Chrysler Fransız Renault’ya birleşme teklif etti. Fransa’dan da gelen olumlu tepkiler üzerine Renault bu teklifi inceleyeceğini açıkladı. Eğer birleşme gerçekleşecek olursa Toyota ve Wolkswagen’nin ardından dünyanın en büyük üçüncü otomobil üreticisi olmuş olacaklar.

Birleşme teklifinin ardında yatan sebep ise dünyada giderek artan ekonomik sebepler olduğu gösteriliyor. Otomobil satışlarının giderek azaldığı belirtiliyor. Aynı zamanda giderek zorlaşan emisyon düzenlemeleri ve teknolojik gelişmelere ayak uydurmanın giderek zorlaştığı şu dönemde her iki şirkette birleşmeye sıcak bakıyor.

Birleşme sonucunda fabrikaların kapanması öngörülmüyor. Hali hazırda Türkiye’de de her iki şirketin fabrikaları aktif olarak çalışıyor.

Fiat’ın Bursa’da Koç Holding işbirliği ile yapmış olduğu 450.000 otomobil üretim kapasitesine sahip fabrikası bulunuyor.

Renault’un yine Bursa’da OYAK işbirliği ile yapmış olduğu 350.000 otomobil üretim kapasitesine sahip fabrikası bulunuyor.

Birleşme sonucunda 5 milyar Euro tasarruf sağlanabileceği ve yılda yaklaşık 9 milyon araç üretim kapasitesine sahip olabileceği öngörülüyor.

İtalya ve Fransa’dan yapılan açıklamalarda istihdamların korunması temel koşul olarak gösteriliyor. Aynı zamanda bu birleşmeden her iki şirketinde büyüyeceği için daha fazla istihdam yaratılabileceği öngörülüyor.

Haber basına yansıdıktan sonra her iki şirketinde hisseleri ciddi oranda yükseldi. Fiat tarafından yapılan açıklamada birleşme öncesinde 2.5 milyar Euro temettü dağıtılabileceği belirtildi.

Oluşturulacak şirketin CEO’luğunu  Renault yönetim kurulu başkanı Jean-Dominique Senard’ın yapması bekleniyor.