Güneş Kremi Kanser Mi Yapıyor?

Bilim adamları güneş kreminde bulunan kimyasal maddelerin yüksek oranda kana karıştığını açıkladı. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi’ne (FDA) bağlı İlaç Değerlendirme ve Araştırma Merkezi’nin raporunda güneş kreminde bulunan 3 kimyasal maddenin kana geçtiği açıklandı.

Araştırmaya katılan 24 gönüllüden bir hafta boyunca günde dörder kez olmak üzere güneş kremi kullanmaları istendi. Bu kişilerden belirli zamanlarda kan örnekleri alınarak kanlarına bakıldı. Oksibenzon, avabenzon ve oktokrilen içeren güneş kremlerini kullanan gönüllülerin kanında yüksek oranda kimyasal maddeye rastlandı. Özellikle oksibenzon seviyesinin diğer kimyasal maddelere göre yaklaşık 50-100 kat daha fazla olduğu tespit edildi.

Cilt kanserine yakalanan kişi sayısı diğer kanser türlerine yakalanan kişi sayısından oldukça fazla olması dikkat çekiyor. Bu yüzden güneş kremi kullanırken çok dikkatli olmak gerekiyor.

Kalitesiz güneş kremlerinden kullanmamalıyız. Kimyasal bazlı güneş kremleri yerine daha doğal yapılan güneş kremlerini veya koruyucu maddeleri kullanmalıyız. Özellikle kullanacağımız güneş kreminde oksibenzon içermemesine dikkat etmeliyiz.

Oksibenzon Etkileri

Oksibenzon metabolizmayı bozarak, vücutta alerjik reaksiyonlara sebep olabiliyor. Endokrin hormonunu bozarak hücrelere zarar veriyor. Çocuklarda ve yaşlılarda asla kullanılmaması gerekiyor.

Dr. Mercola güneş kremlerinin hiçbir şekilde kullanılmaması gerektiğini savunuyor. Dr. Mercola’nın dediği gibi yemediğiniz hiçbir şeyi yüzünüze sürmeyin.