IMF, Dünyanın En Borçlu Ülkelerini Açıkladı: Türkiye’nin Durumu Nasıl?

Dünyanın en borçlu ülkelerini açıklayan Uluslararası Para Fonu(IMF), dikkat çekici sonuçlarıyla beraber tartışmaları da başlattı.

Uluslararası Para Fonu, global şekilde ekonomik durumdan sorumludur. Dünya geneline yayılan ve üye olan ülkelerin para sorunlarıyla ilgilenen, rehberlik/denetmenlik yapan bir kuruluştur. IMF’in verilerine göre dünyanın en borçlu ülkeleri hangi ülkeler?

Sanılanın aksine refah seviyesi yüksek olarak bilenen Japonya, dünyanın en borçlu ülkesi oldu. Bir uzakdoğu ülkesi olan Japonya, bir çok bilinen markaya sahip. Bunlardan bazıları; Sony, Toyota, Honda, Nintendo… Kişi başına düşen milli geliri 39.306 dolar olan Japonya, gayri safi yurtiçi hasıla oranıyla %238 ile dünyanın en fazla borcu olan ülke oldu.

Japonya’dan sonra ise Avrupa Birliği’nin üyesi olan komşu ülkemiz Yunanistan bulunuyor. Ardından ise İtalya ve Portekiz geliyor. Son dönemde ise ekonomik olarak zorlu bir süreç geçiren ABD, %105 oranla 5. sırada dikkat çekiyor.

İlk 10’u tamamlayan ülkeler ise Belçika, Mısır, İspanya, Kıbrıs ve Fransa oldu.

Sanılanın aksine borçlu olmak kötü bir durum değil. Borçlu olmak kimsenin istemeyeceği bir şey tabi ki de. Yalnız borç veren kurum ve kuruluşlar, paranın bir şekilde onlara geri dönebileceğini düşündüğü için borç verdiği için büyük borçlar ortaya çıkabiliyor. Yani bir bakıma Japonya demek ki bu borcu ödeyebilecek ekonomik refah seviyesinde.

Öte yandan IMF’in veri tabanında pek çok Afrika, Orta Doğu ve Güney Amerika ülkesine ait veriler bulunmuyor.

Türkiye ise %28,26’lık oran ile kendisine listenin alt sıralarında yer buluyor. 2007’de bu oran %38,17 olarak göze çarpıyordu. Listenin en altında ise %15,53 ile Rusya Federasyonu bulunuyor.