İşkur’dan Yeni Proje: Kamuya 15 Bin Kişi Alınacak! 7 Bin 400’ü Suriyeli

İşkur’un hazırladığı proje ile 7 bin 400’ü Suriyeli olmak üzere toplamda 15 bin kişi kamuya alınacak. Projenin açıklamalarını İşkur Genel Müdürü Cafer Uzunkaya açıkladı.

Türkiye İş Kurumu, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Dünya Bankası ortak bir proje yaparak kamuya 15 bin kişi alacağını açıkladı.

Yapılan toplantıda İşkur Genel Müdürü’nün açıklamaları oldukça dikkat çekti. Cafer Uzunkaya, belirli bir süre devam edecek projeye Suriyeli ve Türk vatandaşlarına kamuda iş imkanı sağlanacağını anlattı.

7 BİN 400 SURİYELİ KAMUDA İŞE ALINACAK

Geçici koruma altındaki Suriyeli ve Türk vatantdaşları için istihtam desteği projesi kapsamında yapılan açıklamaya göre 7 bin 400 Suriyeli ve 7 bin 400 Türk olmak üzere 14 bin 800 kişinin alınacağını açıklayan Cafer Uzunkaya hazırlık evrelerinin tamamlandığını duyurdu.

30 ay sürecek ve 2021 yılında sona erecek proje için pilot şehirler belirlendi. İstanbul, Adana, Şanlıurfa ve Gaziantep gibi Suriyeli vatandaşların yoğun olduğu şehirlerde programın etkin şekilde uygulanacağı söylendi.

Cafer Uzunkaya’nın Açıklaması

İŞKUR Genel Müdürü Cafer Uzunkaya projeye dair açıklamasında, İŞKUR tarafından sunulan işbaşı eğitim programlarından, mesleki eğitim kurslarından, girişimcilik eğitim programlarından bir yıl içinde 500 bin kişinin faydalandığını ifade ederek konuya bağlantılı olarak şu ifadeleri kullandı. 

“2017’de İşbaşı Eğitim Programlarımıza katılanların yüzde 91,6’sı bir yıldan uzun süredir istihdamdadır. Yani her yüz kişiden 92’si bir yıldan daha uzun süre istihdamda kalmaktadır. Kurumumuz, çok önemsediği İstihdam Destek Projesini maksadına uygun şekilde gerçekleştirecektir. Hem Suriyeli kardeşlerimizin hem de Türk vatandaşlarımızın bu projeden istifade etmesini sağlayacağız.”

PEKİ BU PROJE NEDİR?

Proje ile , Suriyeli sığınmacıların ve Türk vatandaşlarının aktif işgücü programlarından faydalandırılarak istihdam edilebilirliklerinin artırılması, İŞKUR’un kurumsal kapasitenin ve çalışma izinleri altyapısının geliştirilmesi amaçlanıyor. 

Proje ile 7 bin 400 Suriyeli ile 7 bin 400 Türk vatandaşı istihdam edilecek. 

“Projenin Dünyaya Örnek Olmasını Umuyoruz”

Dünya Bankası Avrupa ve Orta Asya Strateji ve Operasyon Direktörü Mariam Sherman ise böylesine önemli bir çalışmada yer almaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Türkiye’nin 3.8 milyon Suriyeliye ev sahipliği yaptığını kaydeden Sherman, “Bugün açılışını yaptığımız proje hem Türk vatandaşlarının hem de geçici koruma altındaki kişilerin istihdamının artırılmasına katkı sağlayacak. Geçici koruma altındaki kişilerin kendi ayakları üzerinde durmalarına destek verilmesi büyük önem taşıyor. Umut ediyoruz ki, bu projenin çıktıları iyi uygulama olarak tüm dünyaya örnek olacak” diye konuştu.