Japonlar: Biz 10 Günlük Tatil Boyunca Ne yapacağız ?

Japonya’da İmparator Akihito’nun tahttan çekilmesiyle 1 Mayıs’ta başlayacak yeni dönemi kutlamak için 10 günlük tatil verildi. Fakat bu tatil Japon halkını oldukça tedirgin ediyor. Çünkü çalışma disiplinleriyle bilinen Japonlar bu 10 günlük süre boyunca ne yapacaklarını bilmiyorlar.

Herkesin heyecanla beklediği böyle uzun soluklu tatiller Japonlar için aynı etkiyi göstermiyor. Uzun süre çalışmaya alışkın olduklarından tatillere pek sıcak bakmıyorlar.

Uzun soluklu tatillerde okullarında uzun süre kapalı kalması Japon ebeveynleri en çok korkutan durum oluyor. Çünkü çocuklarınla bu kadar uzun süre nasıl ilgileneceklerini bilmiyorlar.

Uzun süreli tatiller üzerine Asahi Shimbun tarafından yapılan bir anket, Japon halkının yüzde 45’inin uzun süreli tatillerden memnun olmadığı, yüzde 35’nin ise bu tatillerden memnun olduğunu gösterdi.

Japonlar genelde saat başı veya haftalık ücret karşılığında çalışıyor. Bu durum onların uzun süreli tatillerde gelirlerinin azalması endişesi memnuniyetsizliklerinin ana sebeplerinden biri olarak gösteriliyor.