İçeriğe geç

Nasıl Bilimsel Makale Yazılır? Adım Adım Makale Yazımı

Bilimsel makale yazarken öncelikle sistemsel bir yol izlemeniz gerekir. Bazı bilimsel makalelerde hala ”çünki, bissürü ” gibi yazım hataları olabiliyor. Makalenin bilimsel olabilmesi için ilk adım okumaktan geçiyor. Yazım hatası olan bir makale ”bilimsel makale” değeri taşımıyor. Yazmak için öncelikle bir bilgi birikimi olması gerekir.

Adım 1: Okuyun

Fazlaca makale okursanız o derece sade ve gerektiği kadar anlatımınız olur. Eğer okumadan bir şeyler yazmaya çalışırsanız bir süre sonra bilgiler birbirine girer ve bir anlamsızlık olur. Böylece makaleyi değerlendiren kişiler direkt olarak olmamış diyebilir.

Adım 2: Kısa ve Öz Yazın

Cümleleri uzatmak gereksizdir. Karşınızdaki insanlar sabırsız olduğu için cümleleri kısa tutmak sizin açınızdan yararlı olacaktır. İnsanları bunaltmadan yeterli kelimelerle yazın.

Adım 3: Bilimsel Terim Kullanmaktan Çekinmeyin

Bilimsel terim kullanmak eliniz alıştıkça yazabileceğiniz durumdur. Bunu bir örnekle açıklamak gerekirse hasta öldü yerine hasta ex oldu derseniz makalenizi değerlendiren kişilerin hoşlanacağını kaçınılmazdır.

Adım 4: Mutlaka Nesnel Cümleler Kurun

Öznel kelimeler kullanmaktan kaçının. Örneğin ”bana göre”, ”kanımca” gibi ifadeler size eksi puan olarak geri döner.

Adım 5: Rakamlarla Konuşmaktan Kaçınmayın

Rakamlarla konuşmak makale inceleme komisyonunun mutlaka ilgisini çekecektir. Çünkü istatistikler anlatmak istediklerinize tercüman olur. Gerekirse bir istatistik uzmanıyla iletişime geçmekten kaçınmayın. Mesela bir epidemiyolojik bir araştırmanın makalesinde istatistik olması zorunludur. Bu veriler olmazsa makaleniz reddedilir.

Adım 6: Yazarken Bilimden Uzak Kalabilirsiniz

Bilimsel makaleler insanların aklında genelde bir kağıt parçasından ibaret olduğu için bilimsel olarak tüketilir. Böylece kariyer ve yükselmek için bilimsel makaleyi yazmak gerekir. Fakat yazarken düşündüğünüzü gösterebilmek sizin için güzel sonuçlar doğuracaktır.

Adım 7: Giriş, Gelişme ve Sonuç

Ortaokulda kompozisyon yazar gibi yazdığınız makale de bir bütün olmalıdır. Yapılan hatalardan en önemlisi girişi çok uzun tutup pat diye sonuca geçmek makalenizi kırmızı kalemle çizebilir. Makalenizi yazarken amacınız 10 yaşındaki çocuğa bile anlatmaktır.

Bütün bunları tamamladığınızda bilimsel makaleniz hazır! Başarılar dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir