Öğrencilere Devletten İş: Haftada 3 Gün Çalışarak 2 Bin 425 TL Maaş Fırsatı

2019 yazında devletin başlatacağı proje ile birlikte kamu işlerinde çalışarak öğrencilerin maaş kazanabileceği uygulama hazırlanıyor.

Öğrencilere yönelik bu programda, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Türkiye İş Kurumu’nun ortak projesi olan bu uygulama, öğrencilere yazın haftada 3 gün iş imkanı sağlayacak. Yazın bu projede yer alan öğrenciler harçlıklarını kazanabilecek.

Peki uygulama nedir, ne zaman başlayacak ve süreç nasıl işleyecek?

HAFTADA 3 GÜN, GÜNDE 8 SAAT ÇALIŞMA İLE MAAŞ

Üniversite öğrencileri kamu kurumlarında, çocuk evleri, huzur evleri, belediyelerin sosyal donatı alanları, halk evleri kampları, bilge evlerinde bunun yanında orman müdürlüklerinin fidan dikim işleri, tarım müdürlüklerinin organik tarım, yerel tohum uygulama alanlarında çalışacaklar. 

Bu alanlarda yürütülen faaliyetlerde çalışacak üniversite öğrencilerinin günlük çalışma saati ise 8 olacak. Ayrıca üniversite öğrencileri haftada sadece 3 gün çalışacaklar. Öğrencilere çalıştıkları gün sayısına göre maaş ödenecek ve bu maaş asgari ücret baz alınarak hesaplanacak. Bu kapsamda öğrencilere çalıştıkları her gün için 68 TL harçlık verilecek. Programa bir ay devam eden öğrenciler 825 TL, 3 ay boyunca devam eden öğrenciler ise 2 bin 425 TL almış olacaklar. 

Sosyal Çalışma Programı için başvurular ise Mayıs sonu Haziran başı itibariyle başlayacak.