Saç Dökülmesi Neden Olur? Nasıl Önlenir?

Saç dökülmesi özellikle erkeklerde çok sık görülen ancak kadınlarda da azımsanmayacak oranda görünen bir sorundur. Bireylerin günde 70-100 arasında saç teli dökülebilir. Gün içerisinde bu sayının üzerine çıkıldığı görülürse bir doktora başvurulması gereklidir. Saçımızın ne kadar döküldüğünü sabah kalktığımızda yastığımıza bakarak ve duşta dökülen saçlarımıza bakarak miktarını yaklaşık olarak anlayabiliriz.

Saç Dökülmesinin Nedenleri

Saç dökülmesinin birden çok nedeni vardır. Bunların başında yorgunluk, stres, dengesiz beslenme, düzensiz yaşam ve hormonal faktörler gelmektedir. Saçın ana maddesi olan keratin sentezlenebilmesi için çeşitli protein yapıtaşlarına ihtiyaç duyuyor. Dengesiz beslenmenin neden olduğu protein eksikliği saçları güçsüz kılarak kırılmasına ve dökülmesine neden oluyor.

Her hastalığın başı olarak kabul ettiğimiz stres ise saç dökülmesinin en önemli sebebi olarak gösteriliyor. Çünkü stres vücuttaki çeşitli hormonların salgılanmasına neden olarak vücudun dengesini bozuyor.

Kullanılan bazı ilaçlar da saçların dökülmesine neden olmaktadır. Bunların başında kemoterapi sonrasında kullanılan ilaçlar, kanser hücrelerini yok ederken aynı zamanda saç köklerini de zayıflatmaktadır.

Bireyler Üzerindeki Etkisi

Saçlar her bireyin dikkat ettiği yapıdır. Saçımızın yağlı olduğunu hissetmemiz bile psikolojimizi etkileyebilmektedir. Bu yüzden her erkek ve kadın saçlarına çok önem verir. Bakımlı güzel ve gür saçlar her zaman dikkat çekmiştir. Buda kişileri pozitif etkilemektedir.         

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Öncelik stres ve sıkıntıdan muhakkak uzak durmak gerekmektedir. Düzenli yaşam ve düzenli uyku her zaman tavsiye edilmektedir. Kullanılan şampuan ve saç bakım ürünlerine dikkat edilmelidir. Kaliteli ürünler kullanılmalıdır. Bakım ürünleri seçerken her birey kendi saç yapısına göre bunları almalıdır. Saçlar sık sık yıkanmamalıdır. Saçlar kurutulurken dikkat edilmeli kurutma makinesi kullanılıyorsa makine yeterine uzak tutulmalı saçlar yakılmamalıdır. Saçlara şekil veren jöle ve saç spreyi kullanılmamalıdır. Çünkü bunlar saç köklerine zarar vererek saçın dökülmesine neden olmaktadır. Vücuttaki demir eksikliği de saç dökülmesine neden olmaktadır.