Sağlıksız Beslenme Her 5 Kişiden Birini Öldürüyor!

Yapılan araştırmalarda elde edilen verilere göre dünyada kalp damar hastalıkları, kanser ve diyabet gibi hastalıkların sağlıksız beslenmeden dolayı olduğu gözleniyor. Dünya genelinde ise her beş ölümden biri sağlıksız beslenme yüzünden!

Ünlü tıp dergisi The Lancet, tarafından yayınlanan araştırmaya göre çok fazla şeker, tuz ve işlenmiş et içeren yemek alışkanlıklarının yol açtığı kanser, diyabet ve kalp hastalıkları nedeniyle insanlar yaşamına son veriyor. 2017 yılında yanlış beslenme kaynaklı ölümlerin 10 milyonu kalp-damar hastalıkları, 913 bini kanser, 339 bini ise tip 2 diyabet oldu.

195 ülkede yapılan araştırmalar sonucu her beş ölümden biri sağlıksız beslenme olarak görülüyor. Sağlıksız beslenme sonucu ölümlerin en fazla yaşandığı ülke Özbekistan. Özbekistan çok fazla şeker, tuz ve işlenmiş et tüketiyor. Ölümlerin en az olduğu ülke ise İsrail. İsrail’de yaşayan insanlar Akdeniz tipi beslenme ile daha çok sebze ağırlıklı beslendikleri için bu tip hastalıklar yüzünden yaşamını yitirmiyor.

”Hastalıkların Küresel Yükü” denilen araştırma kapsamında 1990-2017 yılları arasında 195 ülkeden yapılan farklı beslenmelerin incelendiği, tuz, şeker, yağ, kırmızı et gibi bir çok farklı beslenme türlerinin de konu olduğu araştırma dikkat çekici veriler içeriyor. Araştırmayı yürüten kişi Chris Murray, araştırma sonuçlarının ”birçoklarının uzun yıllardır bu konudaki tahminlerini doğrular nitelikte olduğunu” sonucuna vardı. ”kötü beslenme dünyadaki diğer tüm risk faktörlerinden daha fazla ölüme neden oluyor” diyen Murray, ”Değerlendirmemize göre başlıca risk faktörleri yüksek tuz tüketimi ve bun karşılık kepekli gıda, meyve, sert kabuklu yemiş ve çekirdek ile sebze gibi gıda tüketiminin düşük olması” açıklamasında bulundu.

Araştırmalar sonucu insanlar çok fazla kötü besleniyor. önerilen gramajlar yerine bunun on katına kadar gıda tüketebiliyor.

  • fasılcı3 hafta önce
  • Fazla yaşamakta da gözümüz yok genç ölelim cesedimiz yakışıklı olsun 😉