Sagopa & Ceza Neden Kavga Etti?

Türkçe rap denince akla gelen ilk iki isim Sagopa ve Ceza olacaktır. Peki eskiden samimi dost olan bu ikili neden yıllardır kavgalılar? Ceza ve Sagopa kavgasının çıkış sebebi, Ceza’nın İsveç’te yaptığı bir konserde Sagopa ile tartışması gösteriliyor.

Bu ikili çıkardıkları şarkıların sözleri arasına bazı ufak göndermeler yapmışlardır. Mesela Sagopa’nın 56 Denklemli İntrosunda, bilgi=nankördür. Burada Ceza’nın gerçek adına gönderme yapmıştır. Ceza’nın gerçek adı Bilgin’dir.

Ceza’nın kardeşi Ayben’in ‘Sinekler ve Beatler’ şarkısında koleraya bir gönderme yaptı ve şu sözleri söyledi: “K-o-l-e-r-a dedikodu kazanını kaynatarak girdi Mira’ya, sinek küçük mide bulandırır ama her sineğin bir ölüm günü vardır “


Ceza’nın Oynadığı Reklama Sagopa’dan Şok Sözler 

Ceza’nın oynadığı lolipop reklamına Sagopa çok çarpıcı bir ifade kullandı: Ceza iyi bir mc, ama en son bir reklamda oynamıştı, bu bir şeker reklamıydı. Daha sonra da bir açıklama yapmıştı “para için oynadım” demişti. Allah kimseyi o kadar parasız bırakmasın.

Sagopa ve Ceza arasında geçen bazı karşılıklı dissler

-Sagopa, Ceza’nın nankör olduğunu ve özellikle Med Cezir albümü için harcadığı emeği belirtiyor. “Yediğin tabakları tekmeledin” diyor.

-Kuvvetmira, Ceza’nın lolipop yaladığı reklamları göstererek “yerli yalaka sensin”, para için yapmayacağın şey yok diyor.

-Sagopa, Ceza’ya bücür diyerek (Ceza da Kolera’nın boyuyla dalga geçmişti), askere gitmemesiyle dalga geçiyor.

-Underground olmadığını söyleyerek “sokak sanatından bihabersin” diyor.

İki büyük rapçinin hayranları arasında da bazı olaylar meydana geldi.

Ceza oynadığı reklamlarda birçok eleştiri aldı. Sagopa ise belediye etkinliklerine katılarak, rapin ‘isyankar’ dokusuna yakışmayan işler yapmakla itham edildi.

Dj Funky C şu ifadeleri kullandı: Sagopa ve Ceza kardeşim gibi. Daha önce ikisi iyi arkadaştı. Böyle bir kavgayı yaşayacaklarına inanmazdım. Barışmaları için arabuluculuk yapmak istedim. Ama kabul etmediler.

Ceza ve Sagopa’nın ortak çıkardığı rap tarihine geçen “neyim var ki” şarkısı