Uyku Hakkında Doğru Bildiğimiz Yanlışlar

Bilim adamları uyku hakkında çeşitli araştırmalar yaptıktan sonra insanların aslında doğru bildiğini zannettiği çoğu şeyin yanlış olduğunu farkına vardıklarını açıkladılar. Peki bu doğru bildiğimizi zannettiğimiz yanlış bilgiler nelerdir?

1-) Beş saatten az uykuyla günü geçirebilirsiniz

Bazı ünlü insanlar günde 4-5 saat uykunun onlar için yeterli olduğunu söylemişlerdi. Ancak sürekli günde 4-5 saat uyumak vücut sağlığı için ciddi tehlike gösteriyor. Kalp krizi riskinin ciddi oranda artmasına sebep olduğu bilim adamları tarafından söyleniyor.

2-) Günde en az 8 saat uyumak gerekiyor

Toplumda en çok inanılan konulardan birisidir günde en az 8 saat uyumak gerektiği. Uykunun süresi kişiden kişiye değişmektedir. Ancak iyi bir uykunun ilk maddesi kalitesidir. Eğer uykunuz bölünüyorsa uykunuzun süreside artacaktır.

3-) Yatarak TV izlemek sizi dinlendirir

Çoğumuz uyumadan önce biraz TV karşısında uzanayım dinlenirim dediğimiz olmuştur. Ancak bu yaptığımız aslında bizi dinlendirmekten sonra bize zarar vermektedir. Çünkü TV ve cep telefonlarımız mavi ışık yaydığından dolayı uyku hormonu olan melatonin salgılanmasını geciktirmektedir. Buda bizi dinlendirmekten çok yormaktadır.

4-) Gece uyuyamadığım için gündüz uyumalıyım

Bu kesinlikle yanlıştır. Çünkü insan beyni gece uyku, gündüz uyanıklık için hazırdır. Gece uyuyamayan bir kişinin, gündüz uyuması bir sonraki geceyi yine uykulu geçirmesine sebep olur.

5-) Gece geç yatarsam sabah geç kalkmalıyım

Kaliteli uykunun şartlarından biride uyuma ve kalkma saatlerimizin mümkün olduğu kadar standartlaşmasıdır. Hafta içi hafta sonu ayrımı yapmadan haftanın 7 günü aynı saatte yatıp kalmak sağlıklıdır. Bu sebeple kaçta yatarsak yatalım aynı saatte kalkmaya özen göstermemiz gerekiyor yoksa uyku düzenimiz bozulup sonraki günlerde de aksamalar meydana geliyor.

Marielaina Perrone Dental Health

6-) Çok yorulduysam çok kolay uyurum

Aslında doğru diye bildiğimiz bu bilginin tam tersi doğrudur. Yani ne kadar çok yorulursak uyumamız o kadar zorlaşır. Bundan dolayı uyumadan birkaç saat öncesine kadar yorucu aktivitelerden uzak durmak iyi olacaktır.