Yeni Askerlik Sistemi: Kanun Teklifi Bayram Sonrasına Ertelendi

Yeni askerlik sistemi, TBMM Genel Kurulundaki görüşmeler doğrultusunda Ramazan Bayramı sonrasına ertelendi.

Habere göre Ak Parti Grup Başkanı Naci Bostancı ile diğer partilerin grup başkanvekilleri bir araya gelip teklifin bayram sonrasında ele alınacağı söylendi.

Cumhurbaşkanı’nın belli şartları sağlayan kişileri askerlikten muaf tutma yetkisi var. Teklifin 45. maddesinde yer alan bu yetki Türk Silahlı Kuvvetleri’nin etkilenebileceği yönündeki çekinceler yüzünden görüşmeler bayramdan sonraya kaldı.

Naci Bostancı, düzenlemeyi ‘‘toplumsal uzlaşma” ile çıkarmak istediklerini söyleyerek ”Genel Kurul’da böyle köklü bir düzenlemeyi çok hızlı geçirmenin uygun olmayacağı düşüncesindeyiz, diğer partilerden de bir takım katkılar yapılacak. Düzenlemenin bayram sonrası salı günü Genel Kurul’da ele alınmasını kararlaştırdık” dedi.

Bostancı, “Erken terhis nedeniyle kışlaların boşalacağı endişesiyle mi bu karar alındı?” sorusuna ise ”TSK bunun planlamasını yaptı böyle bir problem yok” yanıtını verdi.

YENİ ASKERLİK SİSTEMİNDE NELER VAR?

Yedek subay, yedek astsubay, erbaş ve er olarak askerlik hizmeti yapılabilecek. Erbaş ve erler için 6 ay, yedek subay ve yedek astsubaylar 12 ay olarak hizmet edebilecek. Erbaş ve erlerin istekli olanları, Milli Savunma Bakanlığı uygun görürse 6 ay süreyle sınırlı olmak üzere askerlik hizmetine devam edem edebilecek. Askerlik çağı, Cumhurbaşkanınca 5 yıla kadar uzatılabilecek veya kısaltılabilecek.

Eğer sadece temel askerlik eğitimini tamamlamak isteyenler ise 2540 bin gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutarı peşin ödeyerek bir aylık temel askerliğini gerçekleştirecek.

Askerlik işlemlerinin yürütülmesinde ilişkin görev ve sorumluluklarını zamanında yapmayanlar hakkında cumhuriyet savcılıklarına suç duyurunda bulunacak. Yoklama kaçakları, kaçak kaldıkları gün süresi kadar idari para cezasına çarptırılacak. Kendiliğinden teslim olanlar 5 lira, yakalananlar ise 10 liradan para cezasına çarptırılacak. Askerlik şubesi bu konuda yetkili olacak.

Yurt dışında en az 3 yıl süreyle çalışanlar, belgeler ile birlikte bağlı bulundukları Türk konsoloslukları aracılığıyla başvuranlar dövizle askerlik hizmetinden yararlanacak.